Kronborg Chess Open… nyt, nyt, nyt

Nyt spillested

Kronborg Chess Open (tidl. Kronborg Turneringen) blev i år ændret på mange punkter af flere årsager. Turneringen i 2017 opnåede et af de laveste antal tilmeldte deltagere nogensinde og spilleforholdene havde ændret sig i sådan grad, at det ikke længere gav mening at spille på Borupgård Skolen.

 

Nyt navn til turneringen

Det var derfor med stor glæde at vi fik en partneraftale med Strandhotel Marienlyst om at kunne afholde vores Kronborg Chess Open dér. Andre nye tiltag var at få er mere internationalt præg hvilket betød et navneskifte fra Kronborg Turneringen til et mere internationalt lydende: “Kronborg Chess Open”. Vi fik markedsført turneringen i ind- og uland gennem skakblade og diverse turneringssider – hvilket medførte cirka 20% af deltagerne var fra udlandet herunder spillere fra Sverige, Norge, Holland og Indien.

 

Jubilæumsåret

Derudover var Kronborg Chess Open en del af 8. Hovedkreds grand prix turnering hvilket betød større præmier til vinderne. Grand prix turneringen er en del af markeringen af 8. hovedkreds 75 års jubilæum hvor en række turneringer danner rammen om jubilæumsåret. Læs mere på 8. hovedkreds side her.

 

Et stærkt felt

Der stillede 48 til start (50 tilmeldte) og et af de stærkeste felter i turneringens 47 årlige historie. De 2 mestergrupper blev vist med livedækning på skak.dk hvilket også var 1. gang for turneringen. Helsingør Skakklub havde en del spillere med og var repræsenteret i 5 af de 6 grupper, men især gruppe K2 blev domineret af Helsingørs spillere.  Herligt at se klubbens medlemmer støtter op om turneringen.

 

Tak for en god turnering

Alt i alt fik vi afholdt en flot turnering i flotte omgivelser og vi håber på at det nye koncept for turneringen vil tiltrække nye og tidligere deltagere. Tak til alle som deltog fra ind- og udland og tak til alle som hjælpere og turneringspartnerne.

Men en ting var som det plejede hvor Café Leo var på plads alle 4 turneringsdage med sædvanlige og meget rimelige priser.

 

Årets Kronborg Chess Open Mester

Årets vinder blev FM Tobias Rostgaard med et historiske 7 af 7, men læs mere om grupperesultaterne på vores hjemmeside eller se resultaterne på skak.dk her.

 

På gensyn i 2019.

René Weichel
Share
This