Holdskakturnering Sæson 2019-20

I næste weekend starter sæsonen for holdskakturnering gennem Dansk Skak Union. Vi stiller i år igen med tre hold hvoraf Helsingør 1 og Helsingør 2 spiller i Mesterrækken. 3. holdet forsætter med endnu en sæson i B-rækken. Det betyder at første og andet holdet mødes i 1. runde med førsteholdet som hjemmehold. Dette gøres for at der ikke kan spilles om resultatet, hvis lodtrækningen betød at holdene skulle mødes i sidste runde.

 

Målet for sæsonen

Målet er helt klart og det er 1. holdet skal tilbage i 2. division og det burde være muligt med forstærkede kræfter i form af Dennis Jørgensen, som fast mand på holdet. Kenneth Jørgensen fungerer som reserve og kan spille både på 1. og 2. holdet. De nye kræfter giver samtidig en forstærkning af 2. holdet, hvor Lasse Henningsen indtager 1. bræt. Målet her er at 2. holdet skal bevare sin plads i mesterrækken i årets holdskakturnering.

 

Sæsonkalender Mesterrækken

Se oversigten over ude og hjemmekampe for den kommende sæson i holdskak herunder og følg med i stillingen vis holdskak på Dansk Skak Union. Du kan også finde datoerne på vores klubkalender.

B-rækken

3. holdet er også blevet forstærket med nye kræfter efter Jan E. Knudsen skiftede til Helsingør. Det betyder forhåbentlig at vi kan forbedre 3. pladsen fra sidste sæson.

Se oversigten over ude og hjemmekampe for den kommende sæson i holdskak herunder og følg med i stillingen vis holdskak på Dansk Skak Union.

Sidste sæson

I sidste sæson rykkede 1. holdet som bekendt ned i Mesterrækken med blot et enkelt point! Et enkelt point skilte holdet fra at forblive i divisionsturneringen, og det er derfor vigtigt vi får løftet holdet tilbage allerede i år.  Målet er klart og vi vil følge sæsonen tæt for at se hvilke hold vi skal kæmpe imod i forhold til at tage oprykningspladsen.

René Weichel
Share
This