Genåbning af klubben – nu for alle medlemmer

Så ser det endelig ud til vi igen kan komme til at spille skak igen. Tirsdag den 11. maj åbner vi endelig op for alle klubbens medlemmer. Bemærk at det er fra kl. 19.15! Der vil stadig være restriktioner med et forsamlingsloft på 25 personer og krav om coronapas eller negativ test som er maks. 72 timer gammel.

Bestyrelsen vil gerne takke alle medlemmerne for jeres tålmodighed og støtte. Tusind tak og vi glæder os til at se jer alle sammen. I bestyrelsen håber vi på jeres hjælp og fleksibilitet – samt forståelse for, hvis det bliver nødvendigt at afvise nogen på grund af forsamlingsloft eller andre regler.

 

Genåbning for medlemmer over 18 år

Vi starter stille og roligt op med en gensynsaften hvor vi spiller en lille uformel turnering. Bemærk at vi starter op kl. 19.15 af hensyn til restriktionerne. Bestyrelsen har lavet en plan for  resten af denne og starten af næste sæson. Vi flytter Bymesterskabet til afholdelse på følgende tirsdage:
Tirsdag den 1. juni | Tirsdag den 8. juni | Tirsdag den 15. juni. Se aktivitetskalenderen.

VIGTIG INFO

 • Der er krav om corona-pas eller negativ coronatest som er maksimum 72 timer gammel (alle deltagere skal have det med og kunne fremvise det på forespørgsel)
 • Der er kun adgang for alle medlemmer.
 • Der gælder et forsamlingsloft på max. 25 personer.
 • Hvis der dukker over 25 medlemmer op, så deles der op i 2 lokaler. Vi overstiger derved ikke forsamlingsforbuddet.
 • Husk fortsat at overholde regler og retningslinjer om afstand, mundbind, håndsprit, osv.

 

Juniorafdelingen genåbnede 27. april

Det står nu klart at det er alle under 18 år som bliver de  første der får lov til at komme i gang med at spille juniorskak efter genåbningen.
Vi glæder os (især træneren) til at gense alle klubbens juniorer på tirsdag kl. 18.00 – 19.00.
Træneren håber alle har mulighed for at deltage, da vi skal have uddelt pokaler og medaljer fra klubturneringen der sluttede i december. Det er vigtigt vi får fejret alle deltagerne og uddelt beviserne for deres sved og tårer.

VIGTIG INFO

 • Der er IKKE krav om corona-pas.
 • Der er kun adgang for juniorer under 18 år, evt. forældre samt juniortrænere.
  Der gælder et forsamlingsloft på max. 25 personer, så der er plads til alle juniorer, som ønsker at deltage.
 • Der skal bæres mundbind eller visir, når man bevæger sig rundt i bygningen (ikke når man sidder ned).
 • Husk fortsat at overholde regler og retningslinjer om afstand, mundbind, håndsprit, osv.

 

Genåbningen for medlemmer over 70 år

Der genåbnes også for medlemmer den 27. april som er fyldt 70 år eller derover, da de fleste i denne aldersgruppe er i gang med vaccinationen eller har fået begge stik. Er man i denne aldersgruppe, så må man gerne mødes i klubben til lidt hyggeskak fra kl. 19.15.

VIGTIG INFO

 • Der er krav om corona-pas eller negativ coronatest som er maksimum 72 timer gammel. Dette skal fremvises ved ankomst.
 • Der er kun adgang for medlemmer som er over 70 år.
 • Der gælder et forsamlingsloft på max. 10 personer. Vi har 14 medlemmer der er i denne kategori. Hvis der dukker over 10 medlemmer op, så deles der op i 2 lokaler. Vi overstiger derved ikke forsamlingsforbuddet.
 • Husk fortsat at overholde regler og retningslinjer om afstand, mundbind, håndsprit, osv.

 

Nye arrangementer

Vi kommer med en række arrangementer som starter op efter sommerferien. Vi er igen blevet udvalgt til at gøre en forskel gennem Ren Natur, hvor vi denne gang skal en tur til Snekkersten. Glæd dig også til foredrag, simultan og fællesspisning med en stormester. Skakarrangementer i Ålsgårde, Helsingør og Hornbæk med fællesspisning og hyggeskak. Skakcafé i klubben og meget mere.
Der vil løbende blive meldt ud om arrangementerne, hvoraf det første allerede bliver lørdag den 29. maj hvor vi deltager i Foreningernes Dag 2021 i Helsingør.

admin
Share
This

1 Comments

 1. Helsingør Forårs hurtigskak-turnering 2021 - Helsingør Skakklub

  […] 72 timer gammel (alle deltagere skal have det med og kunne fremvise det på forespørgsel). Læs mere her. Der er kun adgang for medlemmer under Dansk Skak union Der gælder et forsamlingsloft på max. 50 […]